Jak napsat báseň?

16. srpna 2014 v 14:55 | Angela |  Články od Vás
Autorkou článku je NikaRoovy,
byl zveřejněn 20. 2. 2014 v Duši pisálka.
Děkujeme za povolení k publikaci.

Poslouží sice spíše začátečníkům, ale myslím, že i pro ostatní bude hodně zajímavý a užitečný.
Psaní básně je celé o pozorování světa kolem nás. Báseň může být naprosto o čemkoli, od lásky k rezavé bráně na starém statku. Ovšem pokud nejste zvyklí psát poezii, je dost možné, že jste na rozpacích, kde začít. Ačkoli psaní poezie je něco, co si vyžaduje zlepšení pomocí neustálé a dlouhodobé praxe (stejně jako psaní čehokoli jiného), tímto článkem se vám pokusím pomoct dát na správnou cestu.

Metoda 1 - Přijímání kreativity

První krok: Najdi jiskru
 • Zahraj si "Velkou krádež poezie." Shromáždi si knihy poezie různých autorů nebo si vytiskni 10 až 15 náhodných básní z internetu. Soustřeďte se na řádek, který vás zaujme na první pohled, bývá tím nejlepším. Udělejte to tak u všech vybraných básní. Napište všechny tyto řádky na list papírů a snažte se je uspořádat do souvislé básně. Mít tolik kousků zcela odlišné poezie vedle sebe vám může pomoci udělat si představu o vaší vlastní básní a darovát vám tím vaši poetickou jiskru.
 • Následně apište všechna slova a fráze, které vám přijdou na mysl, když myslíte na představu o vaší básni. Všechny své myšlenky dejte do slov!
 • Možná to může znít složitě, ale nebojte se vyjádřit na papír vaše pocity. Emoce jsou to, co básně tvoří, a pokud o svých pocitech lžete, čtenáři to mohou snadno vycítit. Zapište je tak rychle, jak je jen možné a když jste hotovi, projděte si seznam napsaných slov a hledejte spojení a nějaké položky, které ve vás rozproudí vaši tvůrčí šťávu.
 • Zkuste, aby vše odpovídalo konkrétnímu scéně, o které chcete psát. Například pokud chcete psát o přírodě, navštivte park nebo lesík ve vašem okolí. Přírodní scenérie vám může dát inspiraci na několik řádků, i když to třeba nebude dokonalé.
Druhý krok: Čti a naslouchej poezii
Nechte se inspirovat díly obdivovaných autorů. Důkladně prozkoumejte širokou škálu děl. Od básní, které jsou považovány za klasiku až k populární poezii. Jakmile se setkáte s více druhy poezie, zjistíte, že vaše estetika se začíná tvarovat.
 • Chcete-li protrénovat své ucho, zúčastněte se nějakého čtení poezie. Je to ohromně inspirující. (Moc se jich neodehrává, každopádně pak stojí za to. Duše pisálka už se jednou něco podobného pokoušela zorganizovat, ale bohužel to příliš nevyšlo, snad se příště přidáte?)
 • Najděte si text nějaké z vašich oblíbených písní a čtěte je jako básně. Možná vás překvapí, jak to zní napsané jinak, než zpívané. (Tip: Opravdu nádhernou poezii má ve svých textech například Tomáš Klus.)
Třetí krok: Rozmyslete si, co chcete vaší básní vyjádřit
Možná chcete svou básní vyznat lásku svému chlapci či dívce, možná připomenout nějakou tragickou událost, nebo možná chcete jen dostat za svou báseň jedničku z češtiny. Přemýšlejte o tom, proč báseň píšete a pro jaké publikum je určena. Pak pokračujte v psaní podle toho.
Čtvrtý krok: Rozhodněte se, jaký druh poezie vám vyhovuje
Existuje mnoho různých druhů poezie. Jednoduché rýmovačky, sonety, balady, pásma, haiku... seznam by mohl pokračovat dál a dál.
 • Můžete se také rozhodnout, že zcela opustíte všechna pravidla a napíšete báseň ve volném verši. I když tato volba nemusí být vždy tak zřejmá, jako u příkladů druhů výše, má ji v oblibě mnoho básníků a pokud se vám pokus o pěkný volný verš vydaří, báseň může být překrásná. Ostatně, nejlepší forma pro vaší báseň se většinou projeví v průběhu psaní.

Metoda 2 - Zanechání kreativity

První krok: Vyberte správná slova
 • Pamatujte, že slova, která používáte jsou jako stavební kameny a mají různé tvary a velikosti. Některá slova k sobě dokonale zapadnou, jiná ne. Chcete-li psát básně, vybudujte si silnou strukturu slov.
 • Používejte pouze taslova, která jsou nezbytná, a ta, která zvyšují význam básně. Vybírejte slova opatrně. Rozdíly mezi podobně znejícími slovy nebo synonymy můžou vést k zajímavé slovní hrátce.
Druhý krok: Použijte konkrétní snímky a živé situace
Většina poezie se obrací na naše smysly, (ano, množné číslo), nějakým způsobem, který má cíl pomoci nám plněji se ponořit do textu. Tady jsou některé věci, které je třeba zvářit, když stavíte popisy.
 • Láska, nenávist, štěstí - to jsou všechno abstraktní pojmy. Mnoho (téměř všechny) básní je, v hloubi duše, o emocích a jiných abstrakcí. Nicméně, je dost těžké napsat dobrou báseň pouhým použitím emocí - zkrátka to není zajímavé. Klíčem je nahradit či vylepšit abstraktní pojmy zachycením konkrétních obrazů, věcí, které můžeme zachytit svými smysly, například růže, žralok, oheň nebo strom. Pojem objektivní souvztažnost může být užitečný. Cílem souvztažnosti je objekt, několik objektů nebo série událostí (všechny konkrétní předměty), které vyvolají emoce nebo myšlenku básně.
 • Opravdu mocná poezie konkrétní obrazy nejen využívá, ale také je popisuje živě. Ukažte svým čtenářům, o čem mluvíte, pomozte jim rozpoznat myšlenku básně. Dejte na "smyslové úchyty." To jsou slova, která můžete vidět, slyšet, cítít jejich chuť, jejich vůni a jejich doteky, takže je čtenář může určit pomocí své vlastní zkušenosti.
 • Uveďte raději pár přirovnání, než čistě duševně intelektuální popisy. Jeden hloupý příklad, zvažte, zda lepší dojem udělá: "Udělal podivný zvuk" či "Udělal zvuk jako hroch, který pojídá 100 kilogramů starých ořechů kovovými zuby."
Třetí krok: Využijte básnických prostředků k posílení krásy a významu vaší básně
Nejznámější básnický prostředek je rým. Rým může vašim řádkům přidat napětí, zvýšit její význam, či učinit báseň více přilnavou. Také to báseň může dělat krásnější. Ale nepřežeňte to s rýmy. To je zločin.
 • Pokud jste si vybrali rýmovací cestu, existují tři základní typy na výběr.
Dvě fráze rýmy zakončené,
a dvouverší už je napsané.
  • Pochytili jste to?
 • Další typ má tři řádky v jedné sloce, kde se společně rýmují 1+2, 4+5 a 3+6.
Včera jsem četl básničky,
od mé drahé babičky,
ach, ta vám psát umí!
Psát jako ona je můj sen,
kdo je čte, tak přitom jen
úchváceně čumí.
 • A třetí typ má čtyři verše, kde se rýmuje druhý se čtvrtým.
Zítra mám svátek,
kupte mi slona!
Kupte, a opravdu
už budu hodná.
 • Mimo rým jsou poetickými prostředky také metafory, anafory, aliterace a další. Poetické prostředky mohou báseň tvořit, ale pokud na sebe vztahují příliš velkou pozornost, mohou ji zničit.
Čtvrtý krok: Přidejte "obrat" na konec básně
Schovejte si svou nejmocnější zprávu či pohled na věc na konec. Poslední řádek básně by měl mít nějakou pointu, něco, co u čtenáře vyvolá emocionální reakci. Poskytněte čtenáři něco, nad čím může přemýšlet, něco, čím se může po přečtení zabývat.
 • Odolejte nutkání to vysvětlit, ať se čtenář zapojí do vývoje chápání básně.

Metoda 3 - Přinášení do života

První krok: Slyšte svou báseň
Ačkoliv v dnešní době mnoho lidí hledí na poezii pouze v psané formě, poezie byla převážně zvukové umění tisíce let a je velmi důležité, jak báseň zní. Čtěte si během psaní i po dokončení svou báseň nahlas, abyste věděli, jak zní.
Druhý krok: Upravte svou báseň
Když je základní báseň napsána, odložte ji na chvíli stranou a pak si ji nahlas přečtěte (viz první krok.) Projděte si to a srovnejte výběr slov s rytmem. Vyjměte zbytečná slova a nahraďte části, které se nehodí.
 • Někteří lidé upravují báseň celou najednou, jiní se k ní postupně vracejí v průběhu času.
 • Nebojte se přepsat nějakou část básně, která se tam nehodí. V některých básních jsou prvky, které prostě nevypadají v básni příliš dobře.
Třetí krok: Sdílejte své dílo
Je dost těžké zkritizovat své vlastní práce, takže poté, co jste provedly počáteční úpravy, oslovte jiné lidi, které se o poezii zajímají. Pokud nikoho takového neznáte, na internetu je mnoho lidí, mnoho literárních serverů či možnost založení vlastního blogu, dělá to hodně lidí. (Také můžete využít služeb Duše pisálka, které vám zaručí upřímnou, detailní kritiku a rady.)
 • Zpětná vazba je důležitá. Přijímejte a vyžadujte upřímné názory, i když to může být bolestivé.
 • Nikdy nehledejte omluvy na chyby ve vaší básni, snažte se naslouchat tomu, co čtenáři říkají a soustřeďte se na to. Dbejte na jejich poznámky a upravte báseň tak, jak uznáte za vhodné. A pokud se na to již necítíte, napište další a další, uvidíte, že se poučíte z chyb, postupně se budete zlepšovat až nakonec bude vaše tvorba dokonalá.
 • Stejně jako lidé vám, nabízejte i vy jim kritiku jejich děl. Dávat zpětnou vazbu někomu jinému vám může pomoci vytvořit si kritické oko, které můžete využít u svých prací.
Napsali jste také článek, který se týká poezie nebo psaní básní?
Neváhejte a podělte se s námi!
Ozvat se nám můžete na klubbasniku@gmail.com.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 25. září 2014 v 21:30 | Reagovat

Sú to dobre napísané a zaujímavé metódy. Je však myslím jasné, že každý má svoj "štýl" či metódu písania a každému vyhovuje niečo iné. Rady, ktoré som si tu prečítala nie sú na zahodenie a nepochybne pomôžu mnohým autorom :-)

2 Casion Casion | Web | 25. září 2014 v 21:31 | Reagovat

Sú to dobre napísané a zaujímavé metódy. Je však myslím jasné, že každý má svoj "štýl" či metódu písania a každému vyhovuje niečo iné. Rady, ktoré som si tu prečítala nie sú na zahodenie a nepochybne pomôžu mnohým autorom :-)

3 ripe ripe | Web | 18. června 2015 v 23:27 | Reagovat

nejvyhodnejsi pujcka :-D

4 SergiooR SergiooR | E-mail | 16. ledna 2017 v 17:49 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

5 Dorothyitaps Dorothyitaps | E-mail | 18. července 2017 v 21:26 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170718

6 ArleneSoase ArleneSoase | E-mail | 22. července 2017 v 12:21 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

XRumer20170721

7 ArleneSoase ArleneSoase | E-mail | 22. července 2017 v 22:59 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170721

8 Flossiemor Flossiemor | E-mail | 26. července 2017 v 4:53 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170725

9 CarolynFluen CarolynFluen | E-mail | 5. srpna 2017 v 3:34 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

10 CarolynFluen CarolynFluen | E-mail | 5. srpna 2017 v 19:36 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

11 CarolynFluen CarolynFluen | E-mail | 6. srpna 2017 v 0:57 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

12 Leeanngap Leeanngap | E-mail | 10. srpna 2017 v 21:06 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later!

XRumer201708c

13 Dannyhauff Dannyhauff | E-mail | Web | 11. srpna 2017 v 17:31 | Reagovat

ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношение к клиентам смотреть всем!!!
Посмотрел и был в ШОКЕ....
Вот ссылка на Ютуб
https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA

14 PeterDrare PeterDrare | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 0:46 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

[b]Book Now[/b] ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

15 MariaRine MariaRine | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 0:00 | Reagovat

Хотели бы разнообразить вашу сексуальную жизнь? Добиться новых ощущений помогут интим-товары

Один из самых востребованных методов достичь невероятных ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью просто добиться стимуляции особо чувствительных зон и точек. Только не используйте его в одиночку, доверьтесь своей второй половине. Это значительно укрепит вашу эмоциональную связь и позволит стать более раскованными друг с другом.</p>
Также среди игрушек для взрослых распространены эрекционные кольца, наручники, различные стимуляторы и смазки. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь пробовать разные варианты, и вы обязательно сможете найти то, что придется по вкусу вам обоим.</p>
Стоит заметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, фаллоиммитаторы, вакуумные помпы, <a href="https://afroditalove.ru/category/vaginalnye-shariki/">вагинальные шарики</a>, и остальные интим-товары вы сможете в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

17 Avito321ceby Avito321ceby | E-mail | 28. října 2017 v 1:40 | Reagovat

[b]Пополение баланса Авито (Avito) за 50%[/b] | [b]Телеграмм @a1garant[/b]

[b]Приветствую вас, дорогие друзья![/b]

Будем рады предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам необходимы определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

[b]Аккаунты не Брут. Живут долго.[/b]

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: [b]50% от баланса на аккаунте.[/b]
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

[b]Гарантия: [/b]

[b]И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!![/b] Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

[b]Заливы на балансы Авито[/b]
________

деньги в долг в самаре на авито
купить аккаунты авито компании
аккаунты авито 2015
как перерегистрировать аккаунт на авито
как удалить свой аккаунт с авито если он заблокирован

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama